Till starsidan

Lärande i arbete

På utbildningen är en tredjedel av tiden arbetsplatsförlagd. Det kallas för LIA, Lärande I Arbete. Tanken är att hela utbildningen ska vara väl knuten till verksamheterna och den kommande yrkesrollen.

Förutom LIA kommer de studerande under varje delkurs få kontakt med ett kommande arbetsfält. Det sker genom att föreläsare från verksamheterna kommer till oss och genom att studenten själv gör egna fältstudier och studiebesök vid olika arbetsplatser.

Under studietiden genomför man tre LIA-perioder på sammanlagt 26 veckor. LIA platserna är spridda över hela landet. Man kan göra LIA inom olika verksamheter, och det lägger grunden till en bredd och mångfald i den praktiska utbildningen. LIA 1 ligger i början av termin 2, LIA 2 under termin 3, och slutligen LIA 3 under sista terminen. En placering i LIA kan till exempel vara vid en SiS-institution eller vid privata ungdoms- eller behandlingshem. Alla studerande bör göra en LIA-period vid en sluten institution

De allra flesta av våra LIA platser har en hög säkerhetspolicy och kräver ett utdrag ur polisens belastningsregistret för tillträde . LIA är en del av kursutbudet,  en belastning i registret kan medföra att du inte kan göra LIA och därmed inte få en Kvalificerad Yrkeshögskoleexamen.

Skolan söker LIA platser och gör placeringarna i samråd med arbetsplatsansvariga och studerande, men kan inte garantera att man får speciella behov tillgodosedda.

Varje studerande står själv för kostnader under LIA perioderna, som till exempel dubbelt boende och resor.

Nyfiken på våra möjliga LIA-platser? Besök gärna någon av länkarna till höger.

Sidan uppdaterad:
2011-02-10 12.04
9 av 10 får jobb
Postadress: Box 93,  667 22 Forshaga  Besöksadress: Storgatan 52, Forshaga  Telefon: 054 - 17 20 00  Fax: 054 - 87 34 61   
E-post: kommun@forshaga.se
Till intranätet