Till startsidan
Till startsidan

Behörighet och examen specialistundersköterska

Här finns information om vilken behörighet som krävs för att antas till utbildningen. Det finns också information om särskilda förkunskaper, reel kompetens och examen.

Behörighet

Grundläggande behörighet att antas till utbildningen har den som
1. har avlagt en gymnasieexamen i gymnasieskolan eller inom kommunal vuxenutbildning,
2. har en svensk eller utländsk utbildning som motsvarar kraven i 1,
3. är bosatt i Danmark, Finland, Island eller Norge och där är behörig till motsvarande utbildning, eller
4. genom svensk eller utländsk utbildning eller praktisk erfarenhet eller på grund av någon annan omständighet har förutsättningar att tillgodogöra sig utbildningen.

Den som har ett annat modersmål än svenska, danska, färöiska, isländska eller norska ska ha de kunskaper i svenska som behövs.

För behörighet att antas till en utbildning får det utöver vad som anges ovan ställas krav på särskilda förkunskaper. Sådana krav ska vara nödvändiga för att den studerande ska kunna tillgodogöra sig utbildningen. Kraven får avse kunskaper från en eller flera kurser i gymnasieskolans nationella program eller motsvarande kunskaper.

Särskilda förkunskaper

Lägst betyget E/3/G i följande kurser eller motsvarande kunskaper

  • Anatomi och fysiologi 1
  • Anatomi och fysiologi 2
  • Funktionsförmåga och funktionsnedsättning 1
  • Funktionsförmåga och funktionsnedsättning 2
  • Gerontologi och geriatrik
  • Hälso- och sjukvård 1
  • Hälso- och sjukvård 2
  • Omvårdnad 1
  • Omvårdnad 2
  • Psykiatri 1
  • Psykiatri 2
  • Psykologi 1
  • Social omsorg 1
  • Social omsorg 2
  • Svenska 1 eller Svenska som andraspråk 1

Samt yrkeserfarenhet motsvarande 1 års arbete på heltid som undersköterska.

Reell kompetens

Behörig att antas till utbildningen är, trots vad som anges i ovan, även den som bedöms kunna tillgodogöra sig utbildningen och därefter utöva det yrke som utbildningen förbereder för. Högst 20 procent av årsplatserna i en utbildning får avsättas för sådana sökande. Förordning (2014:1098).

Sökande som åberopat reell kompetens ombeds att komplettera sin ansökan med en meritportfölj som beskriver på vilket sätt hen anser sig ha de förkunskaper som krävs för utbildningen. Meritportföljen föreslås innehålla CV, intyg, diplom samt en egen beskrivning av kunskaper i förhållande till utbildningens förkunskapskrav. Alla sökande som lämnar in dokument som är kopplade till meritportföljen får en bedömning av reell kompetens, meritportföljen kan kompletteras med nivåtester.

Examen

Efter fullgjord utbildning med godkända resultat kan den studerande efter begäran erhålla ett examensbevis. Utbildningen ger en yrkeshögskoleexamen med benämningen yrkeshögskoleexamen specialistundersköterska inom vård och omsorg av äldre.

Dela denna information:

Tipsa en kompis

Sidan uppdaterad: av

Sidan uppdaterad:

2026-02-13