Till startsidan
Till startsidan
2023-09-13
Webbkarta går inte att nå på grund av byte av system
Läs mer om Webbkarta går inte att nå på grund av byte av system

Suicidpreventiva dagen - 10 september

Varje år tar runt 1.500 människor i Sverige sitt liv. Det är fyra om dagen. Den 10 september på Suicidpreventiva dagen, instiftad av världshälsoorganisationen WHO, minns vi alla de som inte orkade leva vidare. Vi uppmärksammar de som blev kvar och alla de som kämpar i en ljusmanifestation i Forshaga kyrka.

Årets tema är att skapa hopp genom handling.

NÄR: 10 september klockan 11
VAR: Forshaga kyrka
ARRANGÖRER: Forshaga-Munkfors församling & volontärer för Suicide Zero

11 Vi inleder med gudstjänst och ljuständning i kyrkan, sång Caroline Jensen och körsångare. Efter gudstjänsten är kyrkan öppen till 14:00 för ljuständning.

12-14 Öppet hus med fika i församlingshemmet för små och stora. En kort presentation av de medverkande. Möjlighet till enskilda samtal samt att ställa frågor till alla medverkande (representanter för Suicide Zero, polis och räddningstjänst samt kommunalråd och personal från kyrkan).

Varmt välkomna!

Dela denna information:

Tipsa en kompis

Sidan publicerad:

Bild med tända ljus. Text: Suicidpreventiva dagen 10 september

Sidan uppdaterad:

2023-09-01