- Forshaga
- / Uppleva och göra
- / Konst
- / Lustenrundan

Lustenrundan
Lustenrundan är en konstrunda och skaparupplevese som arrangeras den sista helgen i augusti. Under rundan, som sträcker sig från söder till norr genom vår kommun, möter besökare olika verk, olika platser och olika intryck. Tillsammans skapar vi en unik upplevelse i sensommaren.
Både professionella konstnärer och glada amatörer ställer ut på Lustenrundan. Vissa ställer ut i större samlingslokaler, andra i egna ateljéer och några väljer att öppna upp sina hem under konstrundan. Variationen av miljöer, konstformer och personer skapar en unik upplevelse i sensommaren!
Lustenrundan 29-30 augusti 2026
Anmälningstiden för att delta i årets Lustenrundan har nu gått ut. Inom kort kan du ta del av alla deltagare och utställningslokaler på webbplatsen och i vår folder.
Kontakt
Har du frågor om konstrundan är du varmt välkommen att kontakta Marie Hettwer, projektledare för Lustenrundan, via e-post: lustenrundan@forshaga.se eller på telefonnummer: 054-17 23 94.




Skriv ut