Till starsidan
Till starsidan
Till starsidan
2021-10-19
Delar av Vinkelgatan är avstäng på grund av ledningsarbeten.
Det gäller sträckan mellan Geijersgatan och Tryckerigatan. Sträckan kommer att vara avstängd under en längre tid.
Läs mer om Delar av Vinkelgatan är avstäng på grund av ledningsarbeten.

Kommunteknik och service

Kommunteknik och service ansvarar för och sköter kommunens fastigheter, gator, parker, ledningsnät, vatten- och avloppsverk, renhållning, lokalvård samt måltidsverksamhet för skola och äldreomsorg. Förvaltningen handlägger också skogsinnehavet och olika markfrågor (ledningsrätter, arrenden mm).

E-post till personal enligt principen fornamn.efternamn@forshaga.se.

Stab

Morgan Häggbom

Teknisk chef
Ansvar: övergripande förvaltningsansvar, ekonomi
Telefon: 054-17 20 33
E-post: morgan.haggbom@forshaga.se

Anne Hellström

Kommunikatör/handläggare
Ansvar: information, webbplats, sociala medier, mark, tomter, arrenden, adresser, säkerhet, tomter
Telefon: 054-17 20 40
E-post: anne.hellstrom@forshaga.se

Jenny Haglund

Administratör
Ansvar: ledningsrätter, renhållning, återvinningscentral
Telefon: 054-19 24 05
E-post: jenny.haglund@forshaga.se

Kost

Maria Källström

Kostchef
Ansvar: måltidsverksamhet inom skola och omsorg
Telefon: 054-17 20 39
E-post: maria.kallstrom@forshaga.se

Jorun Ledin

Kostsamordnare
Telefon: 054-17 20 32
E-post: jorun.ledin@forshaga.se

Gator och park

Mikael Olofosson

Driftchef gator/park
Ansvar: gator, gång- och cykelvägar, snöröjning, parker, lekparker, ledningar
Telefon: 054-17 23 57
E-post: mikael.olofsson2@forshaga.se

Ola Blomgren

Gatuingenjör
Ansvar: trafik, tillstånd, karta, projekt
Telefon: 054-17 20 38
E-post: ola.blomgren@forshaga.se

Hanna Risberg

Handläggare (25 procent, övrig tid miljö- och byggförvaltningen)
Ansvar: sophämtning, latrinhämtning
Telefon: 054-17 23 62
E-post: hanna.risberg@forshaga.se

Gijsbert van Krieken

Skogsansvarig
Ansvar: kommunens skog, röjning, gräsklippning
Telefon: 054-17 23 75

Fastighet

Kent Nilsson

Avdelningschef fastighet
Ansvar: byggprojekt, försäkringar, säkerhet
Telefon: 054-17 20 44
E-post: kent.nilsson@forshaga.se

Joakim Bååth

Driftchef fastighet
Ansvar: underhåll fastigheter, energi
Telefon: 054-17 20 47
E-post: joakim.baath@forshaga.se

Anna Olsson

Städchef
Telefon: 054-17 23 93
E-post: anna.olsson08@forshaga.se

Vatten och avlopp

Stefan Melin

Driftchef vatten/avlopp
Ansvar: vattenverk, avloppsverk, pumpstationer, anslutningar vatten och avlopp, missfärgat vatten
Telefon: 054-17 20 34
E-post: stefan.melin@forshaga.se

Dela denna information:

Tipsa en kompis

Sidan uppdaterad:  av